پاييز تبلت اندرویدی کامپیوتر gaming cloud

پاييز: تبلت اندرویدی کامپیوتر gaming cloud liquidsky

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی متوسط بازدهی بخش مسکن طی ۴۰ سال گذشته

متوسط بازدهی بخش مسکن در کشور عزیزمان ایران طی ۴۰ سال گذشته حدود ۴۰ درصد بوده که رکود بی سابقه چند سال اخیر باعث افت شدید این قیمت شده است است. 

متوسط بازدهی بخش مسکن طی ۴۰ سال گذشته

متوسط بازدهی بخش مسکن طی ۴۰ سال گذشته

عبارات مهم : بازار

متوسط بازدهی بخش مسکن در کشور عزیزمان ایران طی ۴۰ سال گذشته حدود ۴۰ درصد بوده که رکود بی سابقه چند سال اخیر باعث افت شدید این قیمت شده است هست.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که بازده بلندمدت سرمایه در بخش مسکن ۴۰ درصد هست، این قیمت هم اکنون به حدود منفی ۱۴ درصد رسیده که علت مهم آن رکود ۴.۵ ساله این بخش عنوان می شود. بخش مسکن از اواخل سال ۱۳۹۱ به دنبال حباب قیمت وارد طولانی ترین دوره رکود خود بعد از انقلاب اسلامی شد که هنوز ادامه دارد.

متوسط بازدهی بخش مسکن طی ۴۰ سال گذشته

بازار مسکن همواره به علت تقاضای اوج دارای رشد مناسبی بوده است ولی در چند سال اخیر واکنش‌ها متفاوتی از خود نشان می دهد که متأثر از روند رشد جمعیت، کم کردن بعد خانوار، رشد خانوارهای تک نفره، تغییرات اقتصادی و حتی پرسشها فرهنگی هست. مقایسه شاخص های دهه ۱۳۷۵-۱۳۸۵ نسبت به چند سال اخیر نشان می دهد، رشد جمعیت از میانگین ۱۰ ساله ۱.۶۲ به نزدیک ۱.۲۱ و بعد خانوار از ۴.۸۴ در سال ۱۳۷۵ به ۳.۵ در سال ۱۳۹۲ رسید. حال آنکه در سال ۱۳۹۱ نسبت قیمت مسکن به درآمد میانگین خانوار از عدد ۸.۶ سال ۱۳۸۴ به عدد دلواپس کننده ۱۲ سال رسیده است.

مهدی روانشادنیا ـ تحلیلگر بازار مسکن ـ با بیان اینکه شدت هجوم تقاضای خرید جهت مسکن بزرگ متراژ در سالهای اخیر نسبت به دهه های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ کم کردن یافته است گفت: نمود تحولات بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ را بیش از هر وقت دیگری می توان در رفتاراین بازار از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا کنون شاهد بود. علی رغم انتظارات عمده کارشناسان مبنی بر رونق این بازار مبتنی بر واکنش‌ها سیکل های گذشته تحت تأثیر وام صندوق یکم و سایر متغیرهای اقتصادی واکنش‌ها جدیدی از خود نشان داد.

متوسط بازدهی بخش مسکن در کشور عزیزمان ایران طی ۴۰ سال گذشته حدود ۴۰ درصد بوده که رکود بی سابقه چند سال اخیر باعث افت شدید این قیمت شده است است. 

وی افزود: خریداران با میل به به واحدهای با عمر بیشتر، متراژ کمتر و در مناطق میانگین شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و توسعه اجاره نشینی، در تیرماه ۱۳۹۶ ثابت کردند که فرمولهای قدیمی کارایی کمی در تحلیل شرایط موجود بازار دارند. این تغییرات می تواند آدرس مناسبی جهت سرمایه گذاران بازار مسکن در سالهای آتی باشند.

محمدمهدی مافی ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ نیز با بیان اینکه تغییرات شگرف اجتماعی در کشور عزیزمان ایران در حال وقوع است تاکید کرد: طی ۳۰ سال اخیر بحث هرم جمعیتی، تعداد نفر در خانوار و ساختار واحد جامعه که قبلا با تشکیل ازدواج و فرزندان شکل می گرفت دارد عوض کردن می کند که در بحث اقتصاد مسکن تاثیر می گذارد. واحدهای اجتماعی است که در بازار مسکن عوض کردن می گذارند دیگر خانوارهای قدیم نیستند بلکه کسانی هستند که به طور دائم مجردی زندگی می کنند یا ازدواج هایی که مکررا منجر به جدایی می شود.

وی ادامه داد: در جوامع مترقی جهت تحولات اجتماعی راهکار در نظر می گیرند ولی در جامعه ما معمولا جهت این پرسشها دیرتر از وقت وقوع خود فکر می شود و اگر کسی در موقع مقرر نسبت به آن هشدار بدهد در جوابش می گویند مسئله مهم جامعه ما این نیست. ولی به نظر من از هم اکنون باید فکر کنیم عوض کردن ساختاری که در جامعه اتفاق افتاده چه تبعاتی جهت بخش مسکن خواهد داشت تا به سمت احداث مساکن متناسب با این ساختار اجتماعی برویم.

متوسط بازدهی بخش مسکن طی ۴۰ سال گذشته

از سوی دیگر بت شکن ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ با اشاره به بازدهی مطلوب بخش مسکن، یادآور شد: میانگین بازدهی بخش مسکن در طول ۴۰ سال گذشته حدود ۴۰ درصد بوده است که البته رکود چند سال اخیر در این بین یک استثنا محسوب می شود. بنابراین بخش مسکن در کشور ما همواره جهت سرمایه گذاری جالب هست. ولی امکان همکاری سرمایه های خرد در بخش مسکن وجود ندارد. این در حالی است که راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان امکان استفاده از سرمایه های خرد را جهت انبوه سازان فراهم می کند.

واژه های کلیدی: بازار | اقتصادی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz